Gmina Knyszyn

Teren gminy znajduje się w północno – zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej oraz wschodniej powiatu monieckiego. Od XVI w. Knyszyn był ulubiony miejscem króla Zygmunta Augusta. Często były tu podejmowane ważne decyzje dotyczące Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz było to miejsce licznych polowań króla. Knyszyn był ostatnim miejsce w którym przebywał, gdyż zmarł 7 lipca 1572 r. Czas przebywania król na tym terenie przynosiło bardzo duże korzyści w Knyszynie. Rozpoczęto budowę ratusza, łaźni, budynku wagi oraz na ulice wybrukowano. Do dziś dotrwały fragmenty schematu urbanistycznego oraz istniejący późnogotycki kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie. Miasto było miejscem wielu kultur, świadczą o tym znajdujące się w pobliżu cmentarze prawosławny, protestancki, katolicki i żydowski. Teren Knyszyna zamieszkuje ok. 3 tys. mieszkańców. Znajduje się tu gmina, szkoła, pobliskie sklepy, szpital oraz ośrodek kultury.