Gmina Jasionówka

Od 1 stycznia 1999 r. została przydzielona do powiatu monieckiego. Historia Jasionówki rozpoczyna się od połowy XVI w. , natomiast prawa miejskie otrzymała 1642 r. z rąk Władysława IV. Jak również dostała przyzwolenie na organizowanie 3 jarmarków: w poniedziałek przed Środą Popielcową, we wtorek po św. Trójcy oraz we wtorek po Wszystkich Świętych. Miasto powstało na podstawie miasta magdeburskiego, odpowiadając lokalnym wymaganiom. Jasionówka jest ciekawym miejscem historycznym oraz przyrodniczym. Znaczna część gminy położona jest w Otulinie Krajobrazowej Puszczy Knyszyńskiej. Krajobraz jaki można tam spotkaj jest urozmaicony w lasy, pagórki oraz łąki. Niekiedy przyrodę kształtują bobry, budując tamy na rzece Brzezówka. W Parku znajdziemy różne gatunki ptaków spotykanych na tym terenie. Ciekawymi miejscami na obszarze gminy są:

• kirkut w Jasionówce;

• kościół św. Trójcy w Jasionówce;