Gmina Goniądz

Gmina Goniądz położona jest w powiecie monieckim, a jej główna siedziba mieści się w mieście Goniądz. Leży on stromo na wzgórzu, osuwając się do brzegu rzeki Biebrzy. Jest to jedne z miejsc które warto odwiedzić wybierając się do podziwiania Biebrzańskiego Parku Narodowego. Większą część gminy zajmuje obszar przyrodniczy i stanowi 23328 ha, czyli ok. 62% całej powierzchni. Natomiast 22087 należy do Biebrzańskiego Parku Narodowego. W dziejach Goniądz ważna role odegrał port rzeczny, który posługiwał jako siedziba handlowa. Do zabytkowych części Goniądza zalicza się kościół św. Agnieszki. Zamieszkuje tu ok. 2 tys. mieszkańców, znajdują się tu również ośrodki handlowe, szkoła, gmina oraz miejsca agroturystyczne. Dobre położenia Goniądza sprawia, że często jest odwiedzany przez turystów. W okolicach można znaleźć duża liczbę pensjonatów i hoteli, a czas spędzić na okolicznej plaży, która dysponuje sprzętami wodnymi. W Goniądzu warto zajrzeć jeszcze w niektóre miejsca m. in. :

• cmentarz żydowski w Goniądzu;

• zabytkowy kościół św. Agnieszki w Goniądz;

• zabytkowy kościół św. MB Anielskiej w Downarach;

• pozostałości Twierdzy Osowiec;

• młyn wodny „Dołek” w Goniądzu;

• Biebrzański Park Narodowy.